Folklorna skupina Brkini je za svoje 14. leto delovanja v kulturnem domu Hrpelje pripravila prireditev z naslovom »Ples v prvega«. Preprosti prikazi vaških dogodivščin ob tovrstnih dogodkih so dodobra razvedrili in nasmejali obiskovalce, saj je marsikateri med njimi podoživel svojo zgodbo iz mladih let. »Ples v prvega« je bil namreč v Brkinih obvezni sestavni del vaškega praznika, t.i. opasila (ponekod tudi shoda) in se je odvijal takoj po koncu nedeljske maše. Opasilo je bilo za mlade fante in dekleta najlepši dogodek v letu in čeprav smo člani folklorne skupini Brkini premladi, da bi vedeli, kakšno doživetje je bilo v času po vojni opasilo, nam znajo to naši dedki in babice odlično opisati. In prav ob teh zgodbah, se mladi zamislimo, kajti težko si je v današnjih časih predstavljati, da so bili takrat ljudje pripravljeni prehoditi kilometre in kilometre do sosednjih vasi, zato da so lahko odplesali nekaj plesov. Tega nepopisnega veselja sicer mlajšim generacijam ni dano doživeti, lahko pa ohranjamo spomin nanj. To je tudi glavni namen mladih članov Folklorne skupine Brkini, saj smo najbolj veseli, ko na obraze obiskovalcev prikličemo smeh, pa včasih tudi kakšno solzico nostalgije po tistih lepih časih.
Iz sosednje občine Ilirska Bistrica je prišla obiskovalce nasmejati tudi Folklorna skupina Gradina, katere člani se prav tako trudijo ohranjati žive vaške običaje plesa ter ostalih vaških prigod iz časov po vojni. Seveda pa zraven plesa spada tudi petje in glasba, za kar sta poskrbeli dve skupini, ki prihajata prav tako iz sosednje občine Ilirska Bistrica. Fantje izpod Karlovca so nas s svojim petjem popeljali v tiste lepe poletne večere, ko so se fantje zbrali na vasi in skupaj zapeli. Nič manj pa ni obiskovalce razveselil nastop skupine Kergelci, katere člani so nam prikazali, kako se da s pomočjo starih orodij in instrumentov ustvariti prijetno melodijo. In ravno te melodije so bile tiste, o katerih nam pripovedujejo naši dedki in babice, ki niso imeli niti radia niti televizije, ampak so se razveselili vsakega zvoka še tako preprostega instrumenta, samo da so lahko zaplesali. To pa je neprecenljiva dediščina naših prednikov, zato vsa opisana društva delujemo v ta namen, da bi to znanje čim dlje ohranila in ga prenesla tudi na naše potomce.
Nenazadnje pa so večer posladkale tudi članice društva kmetic iz Šentjerneja, ki so nas presenetile s polnimi koši dobrot in tako je sobotni večer ne le plesal in pel, ampak tudi zadišal po tistih starih dobrih časih.
Želeli bi se zahvaliti vsem, ki nam stojijo ob strani predvsem pa:
Občini Hrpelje Kozina,
županu Zvonkotu Benčiču-Midretu,
Krajevni skupnosti Tatre,
Pizzeriji Jakob,
Cvetličarni Rozi in
Ekološki kmetiji Mahne.
Karmen Mikolj Filipčič